Sztuka wolności – wolność sztuki

Najnowszy, a zarazem kolejny projekt realizowany w Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu przy współudziale Fundacji Equinum. Zrealizowany został w ramach Programu Ministerstwa Kultury Kultura Dostępna.

Tegoroczny – kolejny już – projekt współpracy Fundacji Equinum z Zakładem Karnym w Nowym Wiśniczu, z działającego przy nim Centrum Kształcenia Ustawicznego a także po raz pierwszy uczestniczącym we wspólnym przedsięwzięciu Muzeum Narodowym w Krakowie, „Sztuka wolności – wolność sztuki”, zrealizowany został w ramach Programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Dostępna”. Jest on kontynuacją działalności na rzecz edukacji kulturalnej osób wykluczonych prawnie.

Zadanie polega na współpracy różnych środowisk – kustoszy Muzeum Narodowego w Krakowie, nauczycieli Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Nowym Wiśniczu, artystów muzyków i byłych osadzonych – uczestników poprzednich projektów którzy brali w nich udział podczas odbywania kary w ZK Nowy Wiśnicz.
Rezultatem projektu zamierzonego w formule online są cztery prezentacje przygotowane i przeprowadzone przez kustoszy oddziałów MNK prezentujących wybrane dzieła sztuki z zasobów Muzeum Narodowego w Krakowie. Każda prezentacja została zilustrowana dziełami wokalnymi i chóralnymi w interpretacji Cracow Singers, które tematycznie i stylistycznie korespondują z prezentowanym eksponatem czy kolekcją.

Autorzy prezentacji oraz dzieła sztuki i kolekcje:

Katarzyna Płonka-Bałus – kurator Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Dama z gronostajem – Leonardo da Vinci.

Marta Kłak-Ambrożkiewicz – kustosz Domu Jana Matejki. Dziewica Orleańska – Jan Matejko
(szkic olejny do obrazu)

Magdalena Laskowska – kuratorka wystawy „Wyspiański”. Apollo spętany, witraż oraz karton – Stanisław Wyspiański

Piotr Wilkosz – kierownik Działu Militariów MNK. Insygnia władzy wojskowej (min. znak hetmański należący niegdyś do rodu Lubomirskich z Wiśnicza), zbroja – karacena po Stanisławie Jabłonowskim.

Emisja spotkań z prezentacją cennych eksponatów Muzeum Narodowego w Krakowie, odbywała się w ramach zajęć z języka polskiego oraz w kształcenia kompetencji personalnych i społecznych w Centrum Kształcenia Ustawicznego. Sposób przedstawienia dzieła sztuki, był punktem wyjścia do konfrontacji poglądów, przemyśleń. Bezpośrednio po emisji każdego ze spotkań on-line, możliwa była wymiana zdań i rozmowa osadzonych z kustoszami Muzeum Narodowego w Krakowie.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Share:
  • 402
  • 0