W zakładzie karnym w Nowym Wiśniczu rusza projekt muzyczny „Tolerancja”. Projekt zakłada nabór osadzonych do zespołu wokalnego, przeprowadzenie warsztatów chóralnych oraz organizację koncertu ze wspólnym udziałem Stanisława Soyki, Cracow Singers oraz nowej formacji wokalnej, którą będą tworzyć osadzeni z Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu.

W ubiegłym tygodniu (4.05.2017r.) Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej – płk Włodzimierz Więckowski oraz Prezes Fundacji Equinum – Katarzyna Freiwald podpisali umowę partnerską dotyczącą współpracy w ramach projektu „Tolerancja”. Istotą projektu jest zaangażowanie środowiska artystyczno – muzycznego, do działań na rzecz środowiska wykluczonych, w tym przypadku osób pozbawionych wolności. W ramach współpracy, spośród skazanych przebywających w zakładzie karnym w Nowym Wiśniczu, zostanie utworzony zespół wokalny, który pod okiem profesjonalnych muzyków będzie brał udział w warsztatach muzycznych. Zakończeniem projektu będzie wspólny koncert muzyków z zespołu Cracow Singers, osadzonych z zakładu karnego w Nowym Wiśniczu oraz wybitnego artysty polskiej sceny muzycznej – wokalisty jazzowego i kompozytora Stanisława Soyki. Na repertuar programowy wypracowany podczas cyklu warsztatów złożą się utwory chóralne z gatunku muzyki klasycznej, jazzowej oraz aranżacja wielogłosowa kompozycji Stanisława Soyki pn. „Tolerancja”.

Przygotowania do projektu w Nowym Wiśniczu już się rozpoczęły. W ubiegłym tygodniu odbyła się rekrutacja do zespołu – na drodze indywidualnych spotkań z więźniami utworzony został pierwszy, 16-osobowy skład wokalny. Obecnie trwa praca nad wyborem repertuaru oraz tworzenie aranżacji dedykowane nowemu zespołowi.

Koncepcja utworzenia zespołu wokalnego w zakładzie karnym w Nowym Wiśniczu jest również bezpośrednim nawiązaniem do tradycji tejże jednostki. W okresie międzywojennym jak również po II Wojnie Światowej w zakładzie karnym w Nowym Wiśniczu funkcjonował chór wraz z orkiestrą złożoną z kilkunastu więźniów.

Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Kultura Dostępna”

Share:
  • 545
  • 0