rp
Roxanna Panufnik

Roxanna Panufnik

Kompozytorka brytyjska polskiego pochodzenia. Córka Andrzeja Panufnika.
Urodziła się 24 kwietnia 1968 roku w Londynie. Ukończyła studia kompozytorskie w Royal Academy of Music pod kierunkiem Paula Peterssona, Melanie Daiken i Hanza Wernera Hanzego. Na uczelni tej studiowała również grę na harfie. Po studiach poświęciła się pracy dziennikarskiej, współpracując z radiem BBC 3, dla którego w 1993 roku przygotowała
i zrealizowała serię programów o twórczości Andrzeja Panufnika Pracowała także jako konsultant do spraw muzycznych telewizji BBC.

Twórczość Roxanny Panufnik obejmuje muzykę kameralną, orkiestrową, wokalno-instrumentalną i chóralną. Próby kompozytorskie podejmowała już w dzieciństwie. Pierwszy poważny utwór napisała w wieku 12 lat, a mając lat 16 skomponowała „Requiem” – kompozycję poświęconą pamięci kuzynki kompozytorki, która zginęła w wypadku samochodowym. Prawykonanie utworu odbyło się w Chichester Cathedral w Londynie.
Jej utwory były wykonywane w większości sal koncer-towych Wielkiej Brytanii, jak również w wielu innych krajach Europy, w Azji, Stanach Zjednoczonych i Australii oraz wydane przez takie firmy fonograficzne, jak Black Box, Warner Classics, Mr Sam Records, Hyperion, Teldec, Signum Classics, EMI. Wydawcą kompozytorki jest Peter’s Edition Limited.

Na zamówienie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, z okazji uroczystości milenijnych, napisała operę kameralną The Music Programme (1999). Premiera spektaklu, w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego, miała miejsce 7 kwietnia 2000 roku. Pisała także na zamówienie m.in. Holders Season na Barbadosie (opera Inkle and Yarico – 1996), John Studzinski Foundation dla Westminster Cathedral Choir (Westminster Mass na dyszkant lub sopran solo, chór mieszany, 2 harfy, dzwony rurowe i smyczki – 1997), Royal Academy of Arts (Spring na chór mieszany i organy lub fortepian – 1997), Brunel University (The Upside Down Sailor na narratora, flet lub flet piccolo, 2 oboje, 2 klarnety, 2 fagoty i 2 rogi – 1998), Warwick & Leamington Festival dla Nigela Cliffe’a i Schidlof String Quartet (Private Joe na baryton i kwartet smyczkowy – 2000), Farnham Festival dla South West Surrey Concert Band (Suite Memories na dęty zespół symfoniczny – 2000), Autumn in Malvern Festival & Music at Oxford dla Catherine Beynon (Powers & Dominions, concertino na harfę i orkiestrę – 2001), Summer Music Society of Dorset dla Douglasa Boyda i Vellinger String Quartet (Letters from Burma na obój i kwartet smyczkowy – 2004), Savannah Music Festival w Georgii w Stanach Zjednoczonych dla Daniela Hope’a (Abraham. Concerto for Hope na skrzypce i orkiestrę – 2004), Choral Arts Society w Filadelfii w Stanach Zjednoczonych (Love Abide na alt solo, baryton solo, chór mieszany, organy, harfę i smyczki – 2006).

Oficjalna storna internetowa kompozytorki: www.roxannapanufnik.com

Projekty realizowane we współpracy z artystą: projekty

Share:
  • 2593
  • 0