fc

Na najnowszej płycie Flos Carmeli zespołu Cracow Singers & Players zarejestrowano utwory, które znajdowały się w repertuarze istniejącej w XVII i XVIII wieku kapeli wokalno-instrumentalnej klasztoru Ojców Karmelitów na Piasku.

Do niedawna kultura muzyczna karmelitów była w zasadzie całkowicie zapomniana, powoli jednak z dawnych rękopisów wydobywane są cenne informacje na temat muzyków, instrumentów oraz repertuaru, który rozbrzmiewał w karmelitańskich świątyniach w dawnej Rzeczpospolitej. 

Na płycie znalazły się utwory skomponowane przez samych karmelitów, jak i kompozycje innych twórców, które krakowska kapela karmelitańska wykonywała w I połowie XVIII wieku. Na uwagę zasługują przede wszystkim dzieła kompozytorów-karmelitów: psalm nieszporny Lauda Jerusalem o. Telesfora Wiklińskiego (1688–1725), Surge propera o. Andrzeja Wołoszki (†1757), a także Ave Maria o. Benedykta od św. Józefa Bunsa (1642–1716). 

Na płycie, poza kompozycjami twórców karmelitańskich, utrwalono także dzieła innych kompozytorów, których utwory znajdowały się w repertuarze zespołu w Krakowie na Piasku. Mowa tu o kompozycjach Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego– wybitnego kapelmistrza katedry wawelskiej, Simona Ferdinanda Lechleitnera – środkowoeuropejskiego muzyka związanego z dworem Jerzego Aleksandra Lubomirskiego, którego twórczość cieszyła się w Rzeczpospolitej znacznym zainteresowaniem, Pawła Sieprawskiego – kompozytora żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku, związanego z kolegiatą w Sandomierzu i wywodzącego się być może z zakonu benedyktynów, oraz Jacka Szczurowskiego – kompozytora jezuickiego, związanego przez pewien czas z krakowską bursą i kapelą aktywną przy kościele śś. Piotra i Pawła.

Wykonawcy:

Cracow Singers & Players

Małgorzata Panek, Lidia Sosnowska – soprany
Katarzyna Freiwald, Karolina Borodziuk – alty
Piotr Szewczyk, Piotr Windak – tenory
Matej Stachera, Łukasz Dziuba – basy

Karolina Błędowska, Barbara Szpakiewicz – skrzypce
Aleksandra Buczyńska-Kusak – wiolonczela
Marian Magiera, Stanisław Majerski – trąbki barokowe
Filip Presseisen – pozytyw

Karol Kusz – dyrygent

Współpraca muzykologiczna:

dr Marek Bebak

Zapraszamy do obejrzenia reportażu z rejestracji płyty CD z omówieniem dr Marka Bebaka.

Płyta dostępna jest w serwisach streamingowych: Spotify, iTunes, Tidal

oraz jako bezpłatne egzemplarz na stronie internetowej zespołu Cracow Singers: ZAMÓW PŁYTĘ


Organizator:
Fundacja Equinum

Partner:
Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

mkidnnimit

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyczny ślad”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa

małopolska

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

 

Share:
  • 553
  • 0