fb

Fabio Bonizzoni

Uważany za jednego z czołowych klawesynistów i organistów swojego pokolenia – ukończył barokowe organy i klawesyn w Konserwatorium w Hadze pod kierunkiem Tona Koopmana.
Od 2004 roku, współpracując z najważniejszymi współczesnymi orkiestrami barokowymi (Amsterdam Baroque Orchestra di Ton Koopman, Le Concert des Nations Jordiego Savalla, Europa Galante) poświęcił się wyłącznie działalności solisty i dyrygenta powołanej przez siebie orkiestry – La Risonanza, z którą regularnie występuje w najważniejszych salach koncertowych i na najważniejszych europejskich festiwalach.
Jest także profesorem klawesynu w Konserwatorium Muzycznym Novara oraz w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia). Jest prezesem Stowarzyszenia Hendel, organizacji promującej studia i badania nad muzyką Haendla we Włoszech.
Fabio Bonizzoni od kilku lat nagrywa dla hiszpańskiej wytwórni Glossa. W jego dyskografii znajdują się dzieła Claudio Merulo, Giovanniego Salvatore, Giovanniego Picchiego, Francesco Geminianiego, Bernardo Storace’a, Domenico Scarlattiego oraz Wariacje Goldbergowskie i Kunst der Fuge J.S. Bacha. Jego najnowsza publikacja to podwójna płyta CD poświęcona Toccatom Frescobaldiego oraz klawikord na klawesyn i organy, która niedawno zdobyła nagrodę za najlepszy album roku z muzyką dawną miesięcznika Amadeus.
Z orkiestrą La Risonanza zrealizował w 2010 roku projekt kompletnego nagrania kantat włoskich Haendla, uznanych przez magazyn „Gramophone” za najważniejszy projekt hendlowski dekady; trzy z siedmiu płyt CD projektu zdobyły prestiżową nagrodę Haendla Stanleya Sadie, a najnowsze wydawnictwo „Apollo and Daphne” jest zdobywcą nagrody Gramophone 2011.
Występuje również jako dyrygent gościnny z orkiestrami barokowymi (Barokowa Orkiestra Sewilli, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Nederlandse Bach Vereniging, Capella Cracoviensis), jak i z nowoczesnymi (Camerata Curitiba, Metropolitan Orchestra of Lisbon). W 2011 roku dyrygował Orkiestrą Teatro alla Scala w Mediolanie z niepublikowanym dotąd baletem „The other Casanova”.

Oficjalna strona internetowa artysty: www.larisonanza.it

Projekty realizowane we współpracy z artystą: projekty

Share:
  • 884
  • 0