Na najnowszej płycie Cenniejsze nad złoto zespołu Cracow Singers & Players zarejestrowano utwory, których partytury znajdują się w archiwach opactwa Benedyktynek w podkrakowskich Staniątkach.

Muzyka religijna tworzona i wykonywana w ośrodkach kultu religijnego na terenach Rzeczpospolitej w II połowie XVIII i na początku XIX wieku, jeszcze niedawno całkowicie zapomniana, jest dzisiaj coraz lepiej rozpoznawana przez badaczy, wykonawców i słuchaczy. Stopniowo uzupełniane są kolejne „biały plamy” polskiej kultury muzycznej.

Coraz więcej wiadomo również o życiu i twórczości Wojciecha Dankowskiego (ok. 1760–po 1814), który był jednym z najbardziej znanych i cenionych kompozytorów w Rzeczpospolitej na przełomie XVIII i XIX wieku. Zachowało się ponad 200 przekazów jego utworów, które przechowywane są w wielu polskich i zagranicznych bibliotekach i archiwach.

Wojciech Dankowski, którego kompozycje utrwalone są na niniejszej płycie CD, był autorem około 200 utworów, z których do dziś pozostało ponad 120. Komponował przede wszystkich dzieła religijne, takie jak msze, litanie, nieszpory, motety, a także symfonie. Twórca sam starał się dbać o rozpowszechnienie swoich dzieł – rękopisy (w tym autografy) zachowały się między innymi na terenie Wielkopolski (najwięcej w Grodzisku Wielkopolskim, ponadto w Borku Wielkopolskim, Obrze, Poznaniu, Świętej Górze koło Gostynia), a także w Gnieźnie, Częstochowie (na Jasnej Górze), Gidlach, Sandomierzu, św. Lipce, Wilnie, Krakowie oraz w Staniątkach. I to właśnie w opactwie benedyktynek w Staniątkach spoczywają rękopisy trzech utworów przypisywanych Dankowskiemu, które zarejestrowano na płycie: Requiem, Vesperae oraz Salve Regina. Msza żałobna i nieszpory przeznaczone są na cztery głosy wokalne (sopran, alt, tenor, bas) oraz tzw. Kirchentrio, obejmujące dwoje skrzypiec i grupę basso continuo, uzupełnione o instrumenty dęte. Na płycie zarejestrowano również solową arie O beatum virum przypisywaną Janowi Ignacemu Danieckiemu (Dańkowi) – kompozytorowi, którego utwory zachowały się, poza Staniątkami, także Gidlach, Mogile i na Jasnej Górze.

Cracow Singers & Players

Maria Babicz-Korczak, Aleksandra Szerocka-Bokwa – soprany
Katarzyna Freiwald, Karolina Borodziuk – alty
Mikołaj Niżegorodcew, Piotr Windak – tenory
Matej Stachera, Łukasz Dziuba – basy

Karolina Błędowska, Paulina Woś – skrzypce
Adrianna Kafel-Woźniak – wiolonczela
Katarzyna Czubek, Zofia Trystuła – oboje
Szymon Klimański, Bartłomiej Golec – puzony
Filip Pysz, Artur Kovalchuk – trąbki barokowe
Jakub Kapała – pozytyw

Karol Kusz – dyrygent

ZAMÓW PŁYTĘ

 

Organizator:
Fundacja Equinum

Patronat Honorowy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Partnerzy:
Małopolska
Miasto Kraków
Powiat Wielicki
Gmina Niepołomice
Związek Artystów Wykonawców STOART
Fundacja Galeria Krypta u Pijarów
Instytut Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego

Sponsor:
Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego SA

Rejestracja:
Ars Sonora

Sfinansowano ze środków Województwa Małopolskiego

Zadanie Publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa

Współfinansowano ze środków Funduszu Promocyjnego ZAW STOART

Share:
  • 74
  • 1