cs

Cracow Singers

chór kameralny

Zespół skupia doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym jak i wykonawczym. Zespół koncentruje swoją działalność na przedsięwzięciach autorskich, interdyscyplinarnych, wypracowuje nowe pomysły łącząc różnorodne obszary i cennych Partnerów. Zespół wyróżnia konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji.

Cracow Singers prezentuje programy a cappella z muzyką dawną i współczesną, współpracuje z instrumentalistami oraz z orkiestrami w różnorodnych repertuarach.

Cracow Singers zaproszony został przez wydawnictwo Internationale Musikverlage Hans Sikorski z Hamburga do współpracy w międzynarodowym projekcie prezentującym kompozycje Lery Auerbach. Pierwsza z cyklu – 72 Angels – In splendore lucis wykonywana jest przez Cracow Singers wraz z Raschèr Saxophone Quartet zaś druga, pn. Ars Goetia – in umbra lucis z Kwartetem Śląskim.

Zespół współpracuje z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia wykonując dzieła Krzysztofa Pendereckiego i Arvo Pärta oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej realizując koncerty oraz nagrania.

Cracow Singers jest autorem światowego prawykonania najdłuższej, odnalezionej i zrekonstruowanej kompozycji Wacława z Szamotuł pn. Lamentationes.  Oparta na modelach historycznych rekonstrukcja Lamentationes, pozwoliła na pierwsze od czasów renesansu wykonanie tego dzieła 29 marca 2018 w Krakowie oraz 30 marca 2018 w Szamotułach.

W ciągu zaledwie 6 lat działalność zespół dokonał rejestracji 4 wydawnictw płytowych: Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella. dwupłytowy album z udziałem Stanisława Soyki, SUB URSAE Under the Northern Sky z wszystkimi dziełami Wacława z Szamotuł – płyta otrzymała nominację w 2019 roku w prestiżowym konkursie The International Classical Music Awards, Koniunkcja Panufnik – płyta zawiera 5 premier nagraniowych utworów Roxanny Panufnik, Tabulatura Joannis de Lyublyn 1540 – Sacrum et Profanum – z premierowymi rekonstrukcjami utworów z największej tabulatury renesansowej Europy.

Zespół uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta Krakowa m.in. Cracovia Sacra, Misteria Paschalia, Festiwal Muzyki Filmowej, Miłosz Festiwal czy Sacrum Profanum, zapraszany jest również do uczestnictwa w festiwalach w kraju i za granicą. m.in. Wien Modern, Banchetto Musicale, L’Orgue de Chaource, Festiwale Szekspirowskie (Gdańsk, Erywań, Bitola), Festiwal Górecki-Penderecki w Katowicach, Festiwal Fide et Amore w Żorach, Festiwal Muzyczny „Dialog Kultur” w Chrzanowie, Gorczycki Festiwal, Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej i Kameralnej.

Cracow Singers prezentuje program z utworami a cappella Krzysztofa Pendereckiego pod artystycznym kierownictwem dr hab. Macieja Tworka. W tym również programie Cracow Singers podjął współpracę z Hover State Chamber Choir of Armenia.

Cracow Singers angażuje się również w projekty edukacyjne oraz społeczne – współpracuje z Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec w zakresie realizacji wydarzeń upowszechniających i interpretujących kulturę tradycyjną i ludową, oraz współpracuje z Zakładem Karnym w Nowym Wiśniczu. Rezultatem projektu jest utworzenie chóru Tolerancja w Zakładzie Karnym Nowy Wiśniczu. Obecnie zespół kierowany przez Karola Kusza pracuje nad nowym repertuarem.

Cracow Singers miał zaszczyt śpiewać podczas uroczystości otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej w dniu 17 marca 2016 roku.

Kierownikiem artystycznym Cracow Singers jest Karol Kusz.

Oficjalna strona Cracow Singers: www.cracowsingers.pl

Share:
  • 1009
  • 0