Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella

400 lat dziedzictwa Williama Shekespeare’a – polskie interpretacje

Koncert inaugurujący 5. Festiwal Miłosza
Filharmonia Krakowska, 8 czerwca 2016 r.

Stanisław Soyka – śpiew
Cracow Singers – zespół wokalny

Concept Music Art – projekt i realizacja światła

repertuar:

Utwory do poezji Czesława Miłosza w wykonaniu Stanisława Soyki
Sonety Williama Szekspira w wykonaniu Stanisława Soyki i zespołu Cracow Singers

Autorskie kompozycje Stanisława Soyki do słów Wiliama Szekspira zainspirowały młodych, krakowskich artystów. Zaczęło się od niewinnego spotkania w podkrakowskich Staniątkach po koncercie Stanisława Soyki dla Opactwa Mniszek Benedyktynek…

Ponadczasowe piękno
O sile i oddziaływaniu tej muzyki świadczy najlepiej fakt, że powraca ona w zmienionej formie, po dwudziestu latach od powstania pierwszej interpretacji. Ponadczasowe piękno poezji Mistrza ze Stratfordu pojawia się tym razem w opracowaniu a cappella, co z natury bliższe jest czasom Szekspira – wówczas to najważniejszym instrumentem, któremu kompozytorzy dedykowali swoje dzieła, był ludzki głos. Nowa interpretacja sonetów Szekspira łączy śpiew solowy – w charakterze jazzowej improwizacji w wykonaniu Stanisława Soyki z klasyczną, wielogłosową sztuką wokalną prezentowaną przez zespół Cracow Singers. Całość uzupełni autorska aranżacja świetlna.

O albumie
Ze wzajemnej inspiracji wykonawców powstał unikatowy zapis muzyki prezentowany na dwupłytowym albumie. Autorskie kompozycje Stanisława Soyki, zarejestrowane zostały w dwóch wersjach językowych: oryginalnej – wczesnej nowoangielskiej oraz polskiej w tłumaczeniach Stanisława Barańczaka i Macieja Słomczyńskiego. Autorem aranżacji jest Karol Kusz – kierownik artystyczny zespołu Cracow Singers.

Koncert w Filharmonii Krakowskiej współfinansowany był ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
[vid][/vid]


fot. Tomasz Wiech
Fundacja Equinum była organizatorem koncertu.

Share:
  • 616
  • 0