Ideą projektu jest upamiętnienie ważnego dla kultury polskiej wydarzenia – 200 rocznicy pierwszego wydania „Poezyj” Adama Mickiewicza zawierającego „Ballady i romanse”, które zapoczątkowało w naszej kulturze epokę Romantyzmu.
Projekt powstał z inicjatywy Fundacji Equinum we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, Centrami Kształcenia Ustawicznego działającymi przy Zakładach Karnych w Nowym Wiśniczu, Wronkach, Stargardzie, Wojkowicach, Płocku, Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół w Świątnikach Górnych i VII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie.
Efektem zadania są autorskie prezentacje audio-wideo, które ukazują szersze konteksty oraz historyczne okoliczności powstania pierwszej publikacji zbioru „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Prezentacje – obok omówienia tematów związanych z epoką Romantyzmu – wzbogacone zostały recytacją fragmentów poezji z tomiku Ballady i Romanse, oraz dodatkowo – muzyką skomponowaną do fragmentów poezji Adama Mickiewicza. Ważnym elementem prezentacji są płótna malarskie wielkich, polskich malarzy tworzących w okresie Romantyzmu. Obrazy stale eksponowane w przestrzeni dwóch oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie, swoją tematyką i sposobem przedstawienia świata, nawiązują do wybranych ballad z Tomiku Adama Mickiewicza.
Po emisji prezentacji w klasach, zorganizowane zostały spotkania online z Panią Martą Kłak- Ambrożkiewicz – Kustoszem Muzeum Narodowego w Krakowie.
Prezentacje mogą stanowić uzupełnienie programu Ministerstwa Edukacji Narodowej realizowanego zarówno w Centrach Kształcenia Ustawicznego działających przy Zakładach Karnych jak i w szkołach licealnych i mogą zostać wykorzystane w kolejnych latach do cyklicznego korzystania z możliwości kontaktu uczniów szkół licealnych oraz osadzonych z kulturą narodową.

 

Jan Matejko – romantyczne fascynacje

Spotkanie prowadzi

Marta Kłak-Ambrożkiewicz

Kustosz Muzeum Dom Jana Matejki, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie


Światy i zaświaty – pomiędzy poezją a malarstwem

Spotkanie prowadzi

Marta Kłak-Ambrożkiewicz

Kustosz Muzeum Dom Jana Matejki, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie


materiał wideo powstał w ramach projektu:
Ballady i Romanse a Malarstwo polskie XIX wieku. Dialogi.

koncepcja projektu:
Katarzyna Freiwald

Organizator:
Fundacja Equinum

Partnerzy:
Służba Więzienna
Muzeum Narodowe w Krakowie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących w Funduszu Promocji Kultury

Share:
  • 318
  • 1