„W drodze do Niepodległej” – to koncert wieńczący tegoroczny program Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu, który przygotowany został w związku ze 100 leciem Niepodległej Polski.
Koncert jest zarazem podsumowaniem trwającego od ponad pół roku, kolejnego już projektu realizowanego przez Fundację Equinum we współpracy z Zakładem Karnym w Nowym Wiśniczu oraz
z Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”.
Projekt włączył osadzonych z Zakładu Karnego w działania edukacyjne i artystyczne oraz przyczynił się do współpracy międzyśrodowiskowej na rzecz wydarzeń, które eksponują dziedzictwo historyczne miejsca związane z odzyskaniem niepodległości.
Praca pedagogów muzycznych z osadzonymi skupiła się na przygotowaniu programu koncertu na który składają się opracowania pieśni Niepodległej pozyskane ze zbioru muzykaliów przechowywanych w pobliskiej „Koryznówce”. Podczas koncertu usłyszymy pieśni Niepodległej w interpretacji stałego już zespołu wokalnego Zakładu Karnego „Tolerancja” – taka nazwę formacji przyjęli osadzeni po zakończonym ubiegłorocznym projekcie, który zapoczątkował działalność zespołu.
Podczas warsztatów żywego słowa, osadzeni przygotowywali fragmenty pamiętników Stanisławy Serafińskiej, które opisywały dni roku 1918 z perspektywy „Koryznówki” oraz Zakładu Karnego. Wybrane fragmenty pamiętników w interpretacji osadzonych usłyszymy również podczas koncertu.
W ramach projektu zaplanowane zostało spotkanie tematyczne dedykowane osadzonym, którego celem jest upowszechniania wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości widzianych w perspektywie dawnych mieszkańców i społeczności gminy Nowy Wiśnicz. Spotkanie poprowadzi Pani Maria Serafińska-Domańska – kustosz Muzeum Pamiątek po Janie Matejce.
Koncert odbędzie się w dniu 19 października 2018 roku o godzinie 14:00 w ruinach kościoła klasztornego pw. Chrystusa Zbawiciela na terenie Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu.

Zapraszamy do wysłuchania audycji w Radiu Pogoda (red. Katarzyna Hnat)

Wykonawcy koncertu:
Tolerancja – zespół wokalny Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu
Cracow Singers
Cracovia Divertimenti – kwartet smyczkowy
Gościnnie: Stanisław Domański
Gość specjalny: Marek Piekarczyk

Share:
  • 430
  • 0