12. Festiwal Szekspirowski w Erywaniu

25 października 2016 w ramach XII Międzynarodowego Festiwalu Szekspirowskiego w Erywaniu Stanisław Soyka i Cracow Singers wykonają sonety Szekspira. Partnerem wydarzenia w State Chamber Musical Theatre jest Culture.pl
Autorskie kompozycje Stanisława Soyki do słów Wiliama Szekspira zainspirowały młodych, krakowskich artystów. Projekt „Soyka & Cracow Singers. Shakespeare a cappella„, wpisuje się w obchody 400 lat dziedzictwa Wiliama Szekspira. Prezentując sonety w polskich przekładach przypomina o 70 rocznicy urodzin Stanisława Barańczaka. Projekt wydawniczy oraz koncerty włączone zostały w globalną kampanię Shakespeare Lives, koordynowaną i promowaną przez British Council.

O sile i oddziaływaniu tej muzyki świadczy fakt, że powraca ona w zmienionej formie po dwudziestu latach od powstania pierwszej interpretacji. Ponadczasowe piękno poezji Mistrza ze Stratfordu pojawia się tym razem w opracowaniu a cappella, co bliższe jest czasom Szekspira – wówczas najważniejszym instrumentem, któremu kompozytorzy dedykowali swoje dzieła, był ludzki głos. Nowa interpretacja sonetów Szekspira łączy śpiew solowy w charakterze jazzowej improwizacji w wykonaniu Stanisława Soyki z klasyczną, wielogłosową sztuką wokalną, prezentowaną przez zespół Cracow Singers. Autorski projekt ukazuje efekt współpracy polskich artystów – twórców i wykonawców, reprezentujących różne pokolenia i różne gatunki muzyczne.

Autorskie kompozycje Stanisława Soyki zostały zarejestrowane na dwupłytowym albumie w dwóch wersjach językowych: oryginalnej – wczesnej nowoangielskiej oraz polskiej w tłumaczeniach Stanisława Barańczaka i Macieja Słomczyńskiego. Autorem aranżacji jest Karol Kusz, kierownik artystyczny zespołu Cracow Singers. Okładkę albumu zaprojektował Profesor Rosław Szaybo – polski grafik, plakacista, którego okładki płytowe przeszły do legendy. Autor projektów graficznych dla m.in. takich wykonawców jak Elton John, Roy Orbison, Judas Priest (okładka British Steel i logo zespołu), Carlos Santana, Janis Joplin czy John Williams.

Stanisław Soyka ukończył Wydział Kompozycji i Aranżacji Akademii Muzycznej w Katowicach. Debiutował w listopadzie 1979 recitalem muzyki bluesowej i gospel w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Śpiewał tam utwory Raya Charlesa, Carole King i Beatlesów. Zapis tego koncertu znalazł się na jego pierwszym albumie „Don’t YouCry”.

W 1981 roku wydał płytę „Blublula” zawiera wykonania takich standardów jak „I’m just a lucky so and so” D. Ellington’a czy Naima J. Coltrane’a. Całość z towarzyszeniem Tria Wojciecha Karolaka. Płyta staje się „Jazzową płyta roku ‘81” i rozchodzi się w „złotym” nakładzie. To wtedy właśnie legendarny amerykański animator i krytyk jazzowy W. Conover goszczący w Polsce podczas festiwalu Jazz Jamboree usłyszawszy Soykę, miał powiedzieć: ten facet, to najlepiej strzeżony sekret muzyki polskiej.

Zespół Cracow Singers działa od 2013 roku, jest dynamicznie rozwijającym się zespołem wokalnym skupiającym doświadczonych śpiewaków, których wspólnym dążeniem jest realizacja projektów wysokiej próby zarówno pod względem konceptualnym jak i wykonawczym. Zespół wyróżnia konsekwentnie wypracowywana estetyka brzmienia oraz jakość interpretacji.

Cracow Singers koncentruje swoją działalność na przedsięwzięciach autorskich, interdyscyplinarnych, wypracowuje nowe pomysły łącząc odległe obszary i interesujących Partnerów. Międzynarodowy projekt „Kantor – anwesend – abwesend” powstał we współpracy z Ośrodkiem Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka oraz Domem Norymberskim w Krakowie.

Zespół prezentuje m.in. program z utworami a cappella Krzysztofa Pendereckiego pod kierownictwem Macieja Tworka. Zespół podjął współpracę z Orkiestrą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa Sinfoniettą Cracovią w projekcie z muzyką Arvo Pärta. Zespół uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta Krakowa (m.in. Cracovia Sacra, Muzyczne czwartki we Dworku Białoprądnickim).

Program koncertu Sonety Williama Szekspira w wykonaniu Stanisława Soyki i zespołu Cracow Singers:

1. Sonnet 153 Cupid laid by his brand, and fell asleep
2. Sonnet 116 Let me not to the marriage of true mind
3. Sonnet 135 Whoever hath her wish, thou hast thy Will
4. Sonnet 66 Tired with all these, for restful death I cry
5. Sonet 56 Słodka miłości, wróć przekł. Maciej Słomczyński
6. Sonnet 115 Those lines that I before have writ to life
7. Sonnet 75 So are you to my thoughts as food to life
8. Sonnet 44 If the dull substance of my flesh were though
9. Sonnet 77 Thy glass will show thee how thy beauties wear
10. Sonnet 46 Mine eye and heart are at a mortal war
11. Sonet 102 Mocniej cię kocham choć na pozór słabiej przekł. Maciej Słomczyński
12. Sonnet 33 Full many glorious morning have I seen

Źródło: Culture.pl

Partnerzy wydarzenia:
Culture.pl
Narodowe Centrum Kultury
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Erywaniu
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Festiwal Szekspirowski w Erywaniu

Patronat honorowy nad koncertem objął Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Republiki Armenii w Polsce Pan Edgar Ghazaryan.

Patronat medialny:

Radio Kraków
British Council

poster-1

Share:
  • 506
  • 0